Tudta, hogy a világ lakosságának több mint fele nem csatlakozik az internethez? A rádió továbbra is az egyik legmegbízhatóbb médium. 13. 1946 februárjában az Egyesült Nemzetek rádióállomása elkészítette kezdeti programját. Ünnepélyes pillanat volt, amikor a földgolyó a fizikai erőszak és katasztrófa idejéből a világméretű béke és biztonság idejébe költözött. Elismerve ennek az időtartamnak a történelemben betöltött fontosságát, az UNESCO végrehajtó testülete úgy döntött, hogy 2016-ban létrehozza a Globe Radio Day-t. A fő cél az volt, hogy felhívják a közvélemény figyelmét a rádió jelentőségére társadalmunkban, és erősítsék a különböző nemzetek műsorszolgáltatói közötti együttműködést. A rádió hátterének ismerete azt jelenti, hogy megértsük, hogyan segített az elektronikus média a 20.század középpontjainak kialakításában. század.
Az UNESCO igazságai: felismerted?
Megdöbbenne, ha megtudná, hogy a felnőttek 94% – a hetente hallgat rádiót? Akár mobiltelefonjukkal, számítógépükkel, akár autókkal: globálisan még több ember hallgat rádióműsorokat, szemben azokkal, amelyek televíziót élveznek vagy videókat közvetítenek intelligens eszközeiken. De van még! Az UNESCO becslése szerint 800 millió rádió van a létrehozó országokban. A rádió a gazdálkodók 73% – át is birtokolja, mivel egyes alapító országokban ez az egyetlen eszköz az információkhoz való hozzáféréshez. Dél-Afrikában 9000 fiatalnak van hozzáférése az oktatáshoz napelemes rádiókon keresztül; 3,9 milliárd ember nem fér hozzá az internethez. Az UNESCO néhány érdekes valóságot is kiemel a különböző nemzetekből:
- Norvégia minden bizonnyal teljesen elektronikus lesz 2017 decemberétől, a Norvég FM állomások minden bizonnyal ki lesznek kapcsolva.
- A Rozana szíriai rádióállomás a WhatsApp-ot használja, hogy információkat gyűjtsön a közönségétől.
- Bhubaneswar, India, 2000 antik rádió kiállításával tartja a rádió Világnapját.
- Az argentinok átlagosan heti 20,8 órát töltenek rádiót hallgatva
- Az első közösségi rádiót Marokkóban 2016-ban vezették be.
- Kongó minden bizonnyal az első közösségi rádió 13. Február 2017; létrehozta az UNESCO.
- Kimbobo: a Bandundu FM hallgatói klubja rádióműsorokat hoz létre azáltal, hogy havonta 200 dollárt fektet be a rizsfeldolgozásba; nyereségét visszaküldi a rádióterminálnak.
Hogyan kezdődött ez az utazás a léghullámokkal?
A rádió létrehozása
A kezdeti feltételezések ellenére egyetlen más modern innováció sem lett ilyen jelentős. Egyesek azt feltételezték, hogy a rádió varázslat; sokan alábecsülték az elején, nem látva az elektromágneses hullámok nagy kapacitását. De a rádiót nem egyetlen személy fejlesztette ki, több ember vett részt a vezeték nélküli távirat felfedezésében és az első program végrehajtásában.
Maxwell
Az egész James Clerk Maxwell 1864-ben kiadott elméleti és matematikai kutatásaival kezdődött. James Clerk Maxwell (1831-1879) skót tudós volt a matematikai fizika területén, aki megteremtette a rádió létrehozásának struktúráit. Elsősorban elektromágneses hullámokat fedezett fel.
Hertz
Rudolf Hertz (1857-1894) német fizikus megfelelő kísérleteket végzett, és 1899-ben bizonyította Maxwell koncepcióinak legitimitását. A Hertz megmutatta a levegőben terjedő elektromágneses hullámok jelenlétét, amelyeket később „Hertz hullámoknak”neveztek. Akkoriban ez a fenomenális kísérlet nem egyeztetett azzal az elismeréssel, amelyet kellett volna. Ennek ellenére Hertz 1894-es halála után öröksége kiterjedt hatással volt a kutatókra szerte a világon.
Marconi
Guglielmo Marconi (1874-1937), olasz újító segített a rádió további növekedésében. Miután megvizsgálta Hertz elektromágneses hullámok tanulmányozását, Marconi elkezdte felismerni és megalkotni saját elméleteit. Az 1894-es nyári szezonban Marconi éjjel-nappal dolgozott a Hertz kísérleteinek megvalósításához szükséges eszközök kifejlesztésén. Kezdetben erőfeszítései elbátortalanítottak; de 1895 tavaszán Marconi felfedezte, hogy a földelt antennák egy mérföldön túl is képesek sugározni, nem egyszerűen pár száz hátsó udvaron (amint azt korábban gondolták). Legnagyobb vágya az volt, hogy bebizonyítsa, hogy a Hertz hullámok képesek legyőzni a kihívásokat és elérni a látótávolságtól távol eső helyeket. 1896 augusztusában, a kedvező eredmények összegyűjtése után megalapította a Wireless Telegraph and Signal Company Ltd-t, amely a rádiós interakció növekedésével és promóciójával foglalkozott. Korábban szabadalmat kapott a rádió kábeltelevíziós távirathoz. 1902 decemberében Marconi elküldte az első rádiójelet új-Skóciából az Egyesült Államokból és Kanadából Nagy-Britanniába. 1905-ben először azonosították a rádió fontosságát a hadsereg funkciói szempontjából, amikor a japán haditengerészet megrongálta az orosz flottát, részben a Marconitól vásárolt rádióeszközöknek köszönhetően. 1912-ben Marconi megnyitotta a rádióhullámok feldolgozására szolgáló legelső gyártóüzemet az angliai Chelmsfordban; több mint 50 embert használt fel. Susan J. Douglas, A Michigani Egyetem rádióhullámok területének krónikása szerint Marconi ” rádióhullámokat hozott a piacra, de soha nem tervezett semmiféle programot.”
Tudjon meg többet a rádió történetéről
Adás. Minden potenciál ellenére az adást amatőrök kezdték meg. Az első földgömb háború után az egykori katonák, miután technikai szakértelmet szereztek a hadsereg rádiótávírójának területén, megépítették az első átviteli és funkcióterminálokat. Rádió kezdőként ismerték őket, ugyanakkor elengedhetetlenek voltak a rádiós műsorszórás fejlődéséhez. Mindazonáltal a hatóságok nem engedélyezték ezeket a kísérleteket, tekintve, hogy a rádióhullámokat csak katonai célokra tervezték használni. 1919-ben több mint 10 000 rádió kezdő volt.
Az első műsorszóró állomás
1919-ben a Pittsburghi Frank Conrad lett az első, aki felismerte az AM hullámokon történő rutin sugárzást az Egyesült Államokban. Sport eredményeket és interjúkat küldött, de főleg dalokat játszott. Még a kezdeti egyénre is gondoltak, aki rádió reklámokat sugárzott. Frank Conrad rádióterminálja ennek eredményeként a legelső ipari műsorszóró terminál volt. 1921 szeptemberében a New york City City Philharmonic Orchestra előadását először közvetítették, csodálatos sikerrel. 1921-ben 50 000 rádióállomás volt az Egyesült Államokban; 1922-ben félmillió volt; 1924-ben pedig 1,5 millió!
A rádió és a nagy szorongás
Amikor 1929-ben kitört a nagy klinikai depresszió, az Egyesült Államok tartósan magas munkanélküliséggel, nyomorral, csökkenő nyereséggel és deflációval küzdött. Ez hatással volt a rádió és a dalok piacának növekedésére. A felvételi piacon azonban nehéz idők jöttek, mert a rádiós műsorszórás sokkal olcsóbb volt. Sokan megjósolták a felvételi piac végét. Ennek ellenére hamarosan az amerikai Zeneszerzők, szerzők és szerzők kultúrája (ASCAP) elkezdte felhalmozni a rádióállomások jogdíjait, amelyek lejátszották a felvételeiket. Ennek ellenére ez nem állította meg a rádió értékének növekedését; ami azt illeti, a rádió gyorsan virágozni kezdett. A rádiós műsorszórás aranykora az 1920-as évek befejezésétől az 1940-es évekig tartott. ez egy olyan időszak volt, amelyet számos különálló program és adás azonosított, beleértve az újonnan létrehozott drámai programokat is, amelyeket a „nappali dráma”kifejezés írt le.
FM rádió
1933-ban Edwin Armstrongot (1890-1954) a szélessávú rendszeresség inflexiójának (FM) fejlesztéséért ismerték el, amely csökkenti a rögzített elektromágneses interferenciát és a környezeti hatásokat. A rádióhullámok FM sávja 88 MHz-től 108 MHz-ig terjed. Változatos ügyfelek, mint például a hatóságok diszpécserek, légi internetes forgalomirányítók és mobiltelefon-használók, mindegyiknek megvan a maga hullámsávja. Jelenlegi elterjedtsége ellenére az FM rádióhullámok már a múlt század hatvanas éveiben népszerűvé váltak.